Během letních her, ale nejen během nich, je velmi důležité dbát na správný pitný režim u dětí. Snadno totiž může u nich dojít k dehydrataci.  Ta bývá často důsledkem horeček, zvracení nebo průjmů, kdy tělo ztrácí velké množství tekutin a ty nejsou dostatečně doplňovány. K projevům dehydratace patří například suchost sliznic, minimální počet močení, malátnost, letargie. Pokud se dehydratace u dítěte neřeší včas, může mít vážné následky, proto se tomuto problému snažte vyhýbat a dbejte na pravidelný přísun tekutin u vašeho děťátka.

chlapeček ve škopku

Přehřátí a úpal

Přehřátí a úpal jsou další zdravotní komplikace, které mnohým dětem a jejich rodičům můžou znepříjemnit prázdniny. Přehřátí se projevuje zpravidla horečkami, bolestmi hlavy a svalů, malátností, nevolností až zvracením i podrážděností. Kůže může mít našedlý nádech. Ve vážnějších případech se přidružují i poruchy vědomí, halucinace, problémy s orientací a nejednou i bezvědomí.

Lékaři radí při přehřátí a úžehu umístit pacienta do chladnější místnosti s dostatečným větráním a podávat dostatek tekutin. Pomoci může i ochlazování těla vlažnou sprchou či obklady. Určitě nepodávejte bez porady s lékařem žádné léky.
rybaření chlapečka

Úpal je vážný stav, který nepodceňujte. Obzvláště u malých dětí platí, že byste měli lékaře vyhledat i při mírnějších příznacích a neodkladnou lékařskou pomoc je třeba vyhledat při jakýchkoliv poruchách vědomí. Jinak hrozí nepříjemné trvalé následky až smrt.

Co by mělo dítě pít?

Miminko by mělo pít vodu. Děti by měly pít čerstvé šťávy z ovoce. Z nutričního hlediska obsahují šťávy všechny živiny jako celé ovoce, kromě vlákniny.

Jsou čaje vhodné?

Čaje se kojencům a batolatům nedoporučuje podávat vůbec. Čaje obsahují látky a přísady, které mají na lidský organismus různé účinky a malé děti nemusí zrovna nejlépe zareagovat na některou silnější složku v čaji.